Çine ayakkabı ihracatı başlayacak

Çine ayakkabı ihracatı başlayacak

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı Hüseyin Çetin, döviz kurundaki yükselmenin İtalyan ayakkabı fiyatlarını artırması dolayısıyla bu ayakkabıları Çin'e pazarlayan şirketlerin kendileriyle çalışmak istediğini belirterek, "Biz bundan sonra Çin'den ayakkabı ithalatı değil, Çin'e ihracat yapmaya başlayacağız" dedi. 

Çetin, Tekstil ve Ekolojik Test Araştırma Geliştirme Merkezi'nin (EKOTEKS) "Tüketiciyi Bilinçlendirme ve Üretimde Önleyici Tedbirler" konulu "8. Uluslararası EKOTEKS Tekstil Sempozyumu"nun ardından değerlendirmelerde bulundu. 

Geçen hafta Çin'e bir ticari heyet organizasyonu gerçekleştirdiklerini ifade eden Çetin, burada yaptıkları görüşmelerde Türkiye'nin üretim gücü olarak dünyada 7. Avrupa'da ise 1. sırada bulunduğunu, katma değeri yüksek ürünler ürettiklerini anlattı. 

Protokol yapıldı

Döviz kurunun yükselmesiyle İtalyan ayakkabılarının pahalandığını ve bunları pazarlayan şirketlerin artık Türk malını pazarlamak istediğini anlatan Çetin, bu çerçevede bir protokol yaptıklarını açıkladı. 

Çetin, protokol çerçevesinde pazarlama şirketinin temmuz ayında İstanbul'a geleceğini belirterek, "Şirket ayrıca Çin pazarına girmemizle ilgili, ürettiğimiz ürünlerin hangilerinin Çin pazarında satılabileceğinin ayrıştırmasını yapacak. Biz bundan sonra Çin'den ayakkabı ithalatı değil, Çin'e ihracat yapmaya başlayacağız. Gelecek dönemde özellikle deri ayakkabıda ihracatımızın daha da artacağını öngörüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. 

 

 
PAYLAŞ
PAYLAŞ