Fuar & Etkinlikler

Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı

Ayakkabı üreticilerinin heyecanla beklediği AYSAF’a sayılı günler kaldı

Ayakkabı yan sanayi sektöründe dünyanın en büyük iki fuarından biri olan Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı (AYSAF) 9- 12 Mayıs tarihlerinde CNR Expo Yeşilköy'de 59'uncu kez kapılarını açıyor. 
 
Yılda iki kez düzenlenen AYSAF Fuarı'nda, ayakkabı yan sanayi sektörüne yön veren 450’nin üzerinde katılımcının yeni ürün ve teknolojileri sergilenecek. 
 
CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Vakfı (TASEV), Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD) iş birliğinde ve KOSGEB desteği ile düzenlenecek fuarda, ziyaretçilerin yeni ürünlerle buluşması, katılımcı firmaların da tanıtımlarını en etkili şekilde yapmaları ve iş hacimlerini artırmaları hedefleniyor. 
 
ihracat ve ithalat açısından büyük fırsatlar yaratacak olan AYSAF'da; Önümüzdeki yılın İlkbahar/Yaz ayakkabı yan sanayinde moda ve trendlerin tamamı yerli olan tasarımlarla belirlenecek. Taban, ökçe, aksesuar, tekstil, kimyevi maddeler, deri-suni deri ürünleri gibi sektöre dair tüm teknoloji ve ürünler bulabileceksiniz.
 
Ayakkabı yan sanayi sektörüne yön veren ünlü markaların katılımcı olarak yer alacağı AYSAF'ı, 60.000 metre kare alanda 20 bin profesyonelin ziyaret etmesi bekleniyor.  Ziylan, Erdoğdu, Derimsan, Modaş, Elit Makine, A-C Makine, Prestij Makina, Fatih Ökçe, Besa Suni Deri, Politeks Suni Deri, Flokser Tekstili, Onar Kalıp, 3Gen Taban, Opak Taban, Mader, Uyguner Deri, Cevahir Deri ve Cihan Deri gibi yerli ve yabancı markaların katılacağı fuarı, Türkiye’nin dört bir yanından, toptan ve perakende ayakkabı üretim faaliyetlerinde bulunan 1000’in üzerinde firmanın yöneticileri de ziyaret edecek. 
 
Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı

1 milyar dolarlık hedefe AYMOD’dan dev katkı

Ayakkabı sektörüne yön veren AYMOD Fuarı, 60 bin metrekare alanda 36.769 yerli, 5.157 yabancı olmak üzere toplamda 41.926 kişinin ziyaretiyle gerçekleşti. 80’den fazla ülkeden 600 kişilik alım heyetinin ağırlandığı fuara yerli ve yabancı 400’ün üzerinde firmanın 1.000’den fazla markası katıldı. Fuar, sektörün 1 milyar dolar olan 2018 yılı ihracat hedefine büyük katkı sağladı.
 
Kendi alanında Türkiye'nin en büyük dünyanın ikinci büyük fuarı AYMOD - Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, 4-7 Nisan tarihlerinde CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleştirildi. CNR Holding kuruluşlarından Pozitif Fuarcılık ile Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) iş birliğinde Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB tarafından desteklenen fuarda, ayakkabı sektörüne yön veren yerli ve yabancı 400’ün üzerinde firmanın 1.000’den fazla markası yer aldı. 
 
Bu yıl 59’uncusu düzenlenen fuarda kadın-erkek ayakkabısından çizmeye, çocuk ayakkabısından bota, terlikten çantaya kadar olan klasik ve modern tüm yeni sezon ürünleri sergilendi. 60 bin metrekare alanda 4 gün boyunca açık kalan fuarı 36.769 yerli, 5.157 yabancı olmak üzere toplamda 41.926  kişi ziyaret etti. Sektöre yön veren yerli ve yabancı dünyaca ünlü markaların yer aldığı fuar süresince, 80’den fazla ülkeden 600 kişilik alım heyeti de ağırlandı. 
 
2023 yılı ihracat hedefi 2.5 milyar dolar
 
Selçuklu’dan günümüze kadar 1.000 yıldır ayakkabı yapımıyla uğraşan Denizli’nin Yeşilyuva Köyü’ndeki kadınlar da fuara çıkarma yaptı. Yeşilyuvalı kadınlar, Yörük çadırında ürettikleri el işi ayakkabılarla fuara gelen ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Ayrıca fuarın dikkat çeken ürünleri arasında özel olarak tasarlanan 3 bin dolarlık inci süslemeli gelin ayakkabısı, 10 bin TL’lik yılan derisinden çanta ve perakende fiyatı 1.100 TL olan Bufalo derisinden imal edilen kadın çizmeleri ziyaretçilerden tam not aldı. 
 
AYMOD Fuarı, aynı zamanda 2018 yılı ihracat 1 milyar dolar ihracat hedefleyen ayakkabı sektörüne de büyük katkı sağladı. Türkiye’de yılda 250 milyon çift ayakkabı satışı yapılan ve yurt dışına 300 milyon dolarlık ayakkabı ihracatı gerçekleştiren sektörün 2023 yılı ihracat hedefi ise 2.5 milyar dolar