Ayakkabı sektörü AYSAF ile dünyaya açılacak

Ayakkabı sektörü AYSAF ile dünyaya açılacak

Dünyada 300 milyar dolar büyüklüğe ulaşan ayakkabı yan sanayi sektörü, ürün adedini artırmayı; hedef ülkelerde gücünü artırmayı planlıyor. Bu amaçla CNR EXPO İstanbul'da yapılacak '49. AYSAF Uluslararası Ayakkabı Yan Sanayi Fuarı'na 350 firma katılacak.

Türkiye'de büyüklüğü 5 milyar dolara varan ayakkabı sektöründen önemli oranda pay alan ayakkabı yan sanayi sektörü, AYSAF'ta bir araya geliyor. Yan sanayi firmalarını yerli ve yabancı satın almacılarla buluşturacak fuar kanalı ile sektör, 300 milyar dolarlık dünya piyasasında ihracat payını artırmayı hedefliyor.

 

Ayakkabı Yan Sanayicileri Derneği (AYSAD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) ve KOSGEB katkıları ile tertip edilen AYSAF, 30 bin metrekarelik alanda yapılacak.Ayakkabı oyuncularını, Doğu Avrupa, Batı Asya ve Ortadoğu üçgeninde bir araya getiren fuar, Türkiye ayakkabı yan sanayii fuarının en önemli ihracat ve tanıtım noktası haline geldi.

2023'te 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine odaklanan ayakkabı sektörü, 2012'de başarılı bir grafik ortaya koydu. 2011'e oranla miktar olarak yüzde 35,89 değer olarak ise yüzde 23,80 ihracat artışı kaydeden sektör, tarihte ilk defa 546 milyon dolara ulaştı. İhracatın artışına paralel olarak sektörde, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 50'den yüzde 63'e çıktı

Fuarda başta İtalya olmak üzere Almanya, İspanya, Çin, Japonya, Hindistan, Portekiz, ABD, İran, Tayvan, Tayland, Arjantin, Avusturya, Slovenya, Fransa, Gürcistan, Hollanda, İsrail, Romanya, Slovakya, Ukrayna ve Mısır'ın da aralarında bulunduğu 20'den fazla ülkeden firma stand açacak.AYSAF'ın ziyaretçi ülkeleri arasında ise Cezayir, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, Mısır, Fransa, Almanya, İran, Kazakistan, Lübnan, Fas, Rusya, İspanya, Ukrayna,

PAYLAŞ
PAYLAŞ