Yarım bıraktığımız işimiz olmadı, Yılmadık ve bugüne geldik

Yarım bıraktığımız işimiz olmadı, Yılmadık ve bugüne geldik

S. S. İstanbul Ayakkabı ve Yan Sanayi İşletme Kooperatifi’nin 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı mayıs ayında İOSB Başkanlığı Binası Konferans Salonu İkitelli bölgesinde yapıldı.

Yeni Esnaf gazetesinin haberi için tıklayın

Yarım bıraktığımız işimiz olmadı Yılmadık ve bugüne geldik

S. S. İstanbul Ayakkabı ve Yan Sanayi İşletme Kooperatifi’nin 2016 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı mayıs ayında İOSB Başkanlığı Binası Konferans Salonu İkitelli bölgesinde yapıldı.

Toplam dokuz maddeden oluşan gündem üyelerin nazarından kolaylıkla geçti. Üyelerin 8. Madde ile ilgili soruları Aymakoop kooperatifinin yaptığı çalışmaları ne kadar yakından takip ettiğini gösterir nitelikte ve akıl dolu sorulardı.

Verilen önerge ile, Divan başkanı İbrahim Orkun; Kâtip üye Durmuş Demirtaş ve Mustafa Büyükölçü; Oy sayım memurları Nevri İlhan, Hasan Duman ve Şeyhmuz Bulut oldu.

Şeffaf bir yönetim göstermek adına E fatura E Arşiv sistemine geçtik

Yönetim Kurulu raporunu okuyan Başkan Murta Göl kurula şöyle seslendi: “Değerli divan, bölge ve sektörümüzün değerli başkanları ve değerli hazirun, inşallah hayırlara vesile olacak bir genel kurulu hep beraber gerçekleştiririz. Kooperatifimiz yasal olarak henüz bir mecburiyetimiz olmadığı halde E- arşiv ve E- faturaya geçtik. Şeffaf bir yönetim göstermek adına biz böyle bir uygulamayı kooperatifimiz adına şart kıldık. Bizden sonra gelecek arkadaşlarımızda bu sistemle devam etsinler diye düşündük. 1 Ocak 2017 itibariyle E- Fatura kesmeye başladık” diye kaydetti ve firmalara E- posta adreslerini güncelledikleri takdirde E Faturaların postalarına geleceğini ifade etti.

Rutin işlerimiz eksiksiz yapılıyor, Asansörlerimiz sorunsuz olarak işliyor

“İş sağlığı ve güvenliği kapsamında yaptığımız çalışmalar var. İş güvenliği uzmanımız sitemizi sürekli denetleyerek yapılması gereken işlemleri bize söylemektedir. Sitemiz sürekli çalışan ve yaşayan bir site olduğu için yaptığımız bakım ve onarım çalışmaları var. Yangın merdiven, basamak ve profillerinden çürük olanlar değiştirildi; yangın kapı hidroliklerinin kontrolleri yapıldı tamir edildi ve değiştirildi. Talebimiz üzerine sitemiz içinde arızalı durumda bulunan 4 adet hidrant İSKİ tarafından değiştirildi. Temizlik bakım, çevre düzeni, yenileme ve tamir gibi rutin olan işler dışında en önemli konulardan bir tanesi asansörlerimiz ve Ticaret Merkezimiz.  Asansörlerimiz daha önce makine mühendisleri odamız tarafından denetleniyordu fakat bu daha sonra Türkiye’de yaşanan iş kazaları sebebiyle TSE’ye geçti. Biz de önce makine mühendisleri odasına göre yapıyoruz asansörlerimizi fakat devlet bize asansörlere şunları da yapacaksınız diyor. Fakat şu anda asansörlerimiz sorunsuz olarak işliyor. Bu giderleri sizlere mümkün olduğunca yansıtmadan, aidatlarımızdan, kira gelirlerimizden arttırdığımız yedek akçelerimizle yapıyoruz”

En çok üzerine düştüğümüz sıkıntı çektiğimiz, çaba gösterdiğimiz konu Ticaret Merkezi

Geçtiğimiz yıl bizim en çok uğraştığımız üstüne düştüğümüz konulardan bir tanesi Ticaret Merkezi’nin yapımı oldu. Bildiğiniz gibi geçen genel kurulda sizlere birtakım sözler verdik. Fakat bu işlerde önemli olan sonuçlardır. Hatta şu anda hükümette temel atma törenlerine değil biten işlere gidiyorlar aslında bu bir anlamda doğru bir politika. Bizde başladığımız işi bitirme adına buralara kadar getirdik. Bu dönemde de biliyorsunuz 15 Temmuz gibi bir darbe kalkışması yaşadık. Bizim ticaret merkezi için ihale tarihimiz 17 Temmuz’a denk gelmişti. Maalesef 17 temmuzda bir tane bile alıcı bulamadık. Biz bir bismillah dedik kolları sıvadık sizlere sözler verdik inşaatımıza başladık. Ama o tarihten sonra alıcı bulamadık. Aradan bir ay geçti morallerimiz bozuk üyelerimiz müteahhidimiz soruyordu: ‘Biz ne olacağız? devam edecek mi inşaat’ diye biz onlara sabırlı olun dedik. Hatta olağanüstü genel kurul bile yapmayı düşündük. Acaba fiyatlarımı düşürsek bile dedik. Böyle tekliflerde geldi. Fakat biz üyelerimize söz verdik bu rakamların altına düşürmeden satacağız dedik. 4 ay uğraştık didindik. İlk satışımız 20 kasımda gerçekleşti.

Tüm bunlardan sonra kira gelirimiz bize fazlasıyla dönecektir

Bu tarihten sonrada Allah’a şükür satışlar çorap söküğü gibi geldi. %30’lük kısmını sattık. Satış yaparken de dikkat ettiğimiz konu şuydu: ‘Ben üyelerimiz için kısa bir bilgi olsun diye söylüyorum.  Basiretli bir tüccar gibi davranmaya çalıştık. Giriş katı 17 liraydı, üst katı 8 liraydı onun üst katıda 7 liraydı…  Biz satarken 3 kat sattığımız için kooperatife kalan %70’lük kısmı yine kupon kısmından kaldı. Kiraya vereceğimiz yerlerle ilgili başta bazı sıkıntılar çekiyoruz ama bu sıkıntılar sonucu bize kira geliri olarak fazlasıyla dönecek inşallah” dedi.

Ticaret Merkezi için birçok kiracı sırada

Raporların oylanmasından, müzakerelerinin yapılması ve oy birliği ile geçmesinden sonra söz 8. Maddede yer alan Ticaret Merkezi’nin %5’lik gibi bir kısmının satışının yapılarak inşaatının tamamlanması ile ilgili konuya geldi. Üyelerin bir kısmı satış yapılması yerine para toplanarak inşaatın bitirilmesi taraftarı olduklarını söylediler. Fakat birçok üye ile birlikte Murat Göl para toplanarak bu yılın sonunda bu işin bitirilmesinin kolay olmadığını ifade etti. Göl maddeyi şöyle ifade etti: “Aslında bu bizim rutin bir maddemiz. Daha önceki genel kurulda satış hakkını aldığımız Ticaret Merkezimizin alan kişilerin tapu işlemlerini yapmak için yönetim kuruluna tekrar yetki verilmesinin devamı için bu madde yeniden konuldu. Yalnız burada şöyle bir isteğimiz de var. Daha önce biz Ticaret Merkezi’mizin %30 satış hakkını aldık. Kaba inşaatı 11,5 milyon lira gibi yeni zamlardan etkilenmeyecek şekilde yaptık fakat ince işleri bu zamlardan etkilendi. Mekanik, elektrik, dış cephe gibi hep dövizli ve ince fiyatları olan konularda çalışma yapacağız. Yıl sonuna kadar bu ince inşaat kısımlarını da bitirip burayı hemen kira gelirine dönüştürmeye çalışacağız. Hatta size bir müjdede vereyim Ticaret Merkezimizi şu anda bile kiralamak için insanlar sırada… tamamlamaya yakın hepsini çağırıp kiralama işlerini konuşacağız” dedi. Müzakerelerden sonra madde, oy birliği ile kabul edildi.

AYMAKOOP esnafı ‘örnek esnaf’

Kurul’un dilek ve temenniler kısmında Başkan Murat Göl Aymakoop esnafının bölgedeki en örnek esnaflardan olduğunu söyledi. Göl: “Ben bölgemizde ki tüm kooperatiflere gidiyorum. Bizim esnafımız anlayışlı, sorularını belli seviyede soran ve dinleyen bir yapıya sahip inşallah bu ortamı sizlerle beraber devam ettireceğiz” diye kaydetti.

Katılım sağlayanlar: AYKOSAN Başkanı Sinan Beyhan, AYSAT Başkanı Ömer Arpacı, TASD Başkanı Süleyman Gürsoy, Bağcılar Güngören Kooperatif Başkanı M. Vural Koç, Dersankoop Başkanı M. Mahşuk Gülaçar ve Saraçlar Kooperatifinden Nazmi Çelikol genel kurul toplantısına katılım sağladı.

PAYLAŞ
PAYLAŞ